27 Jul

PHP-GTK

Bildiğiniz gibi, PHP ile web üzerinde çokca güzel işler çıkarılabilmekte. PHP geliştiricileri
PHP nin bu maharetlerini masaüstünde de sergilemek için, PHP-GTK denilen, PHP nin, masaüstünde , kendi kendine çalışabilen (bir web sunucusuna ihtiyaç duymadan) uygulamalar geliştirmemize olanak veren versiyonunu geliştirme ihtiyacı duymuşlar.
işin kavramsal yönünü çok fazla açmaya gerek varmı bilmiyorum ama kısaca değinip geçeceğim burada. Evet PHP ne biliyoruz, peki GTK?
GTK+ ise kısaca, palatformdan bağımsız Grafiksel Kullanıcı Arayüzleri oluşturmamıza
olanak sağlayan araç kitleridir. GNU projesinin bir parçası olan, LGPL lisansı ile dağıtılan bu araçlarla, küçük çaplı projelerden büyük çaplı projelere kadar geniş yelpazede uygulama geliştirilmesine olanak verir.
PHP geliştiricileride GTK+ ın bu palatformdan bağımsız ve açık kaynak kodlu yapısından dolayı Grafiksel Kullanıcı Arayüzü oluşturmaya olanak veren PHP kütüphanelerini GTK+ üzerine inşa etmişler.
Şimdi kafalar çok karışmadan aklınıza gelebilecek bir soruya cevap vereyim. ?Ne yapıcam ki ya ben bununla??
Mis gibi Java var ya da baba gibi C++ olmadı C# ne gereği varki şimdi kasmanın dimi ya.
PHP-GTK nin fazla kişi tarafından duyulmadığı için birçok kişiye angarya geleceğini tahmin edebiliyorum. Ama Php bilen biri olarak, masaüstü bir uygulama yazmak için yeni bir dil öğrenmeye gerek kalmadan, Php ile geliştirme fikri ilk duyduğumdan beri bana çok güzel gelmekte ve ayrıca Php nin esnekliği ve kod yazımındaki rahatlığınıda göz önüne alırsak, Php-Gtk nin kullanıldıkça hak ettiği yeri alacağını düşünüyorum. Bunun haricinde platformdan bağımsız oluşu( geliştirin ister windows ta ister *nix te çalıştırın ve hiçbir ekstra işleme gerek kalmadan). İşte Java, işte .NET bunu yapıyor ve tüm amaçları bu, bir kere yaz ve her yerde kullan.
POT ta önceleri PHP-GTK ile ilgili makaleler hazırlarken , PHP-GTK nin 2. versiyonun çıkacağı söylentileri gezinmeye başlandı.
Var olan mevcut sürümün bir masaüstü uygulama geliştirmeye yetmediği farkedilmiş olmalı ki ikinci versiyonu çıkarma kararı aldılar.
2. versiyonu kendini radikal değişikliklerle gösterdiğinde neye uğradığımı şaşırmıştım, neredeyse herşeye baştan başlamak gerekiyordu çünkü. PHP4 ten vazgeçildi PHP5 e geçildi, bazı widgetler (parçaçık) çıkarıldı, yeni birçok özellik eklendi, sitede bulunan tüm dökümantasyon eski sürüme ait olduğu için yeni sürüme ait dökümantasyon yoktu. Araya başka sebepler de girince iyice uzaklaştığım bu PHP-GTK serüvenine burada yeniden başlıyorum.
Elimden geldiğince ve zaman buldukça PHP-GTK üzerine örnek uygulamalarla yazılar hazırlayacağım burda. PHP-GTK meraklılarının artması dileği ile, hoşçakalın?