25 Mar

Nasıl bir bilgisayar almalıyım ?

Daha öncekilerin aksine bu seferki yazmaya çalışacağım konu yazılım ile ilgili değil.
Bu defa amacım, çokca maruz kaldığım bir soruya, kendi görüşlerim doğrultusunda, basite indirgeyerek bir bakış açısı oluşturabilmek.
Bilgisayar alacaksınız, çok fazla işlem gücüne ihtiyacınız yok. Ve ne tür bir cihaz alacağınızı bilmiyorsanız bu yazı sizin içn yararlı olabilir.
Nasıl bir bilgisayar almalıyım sorusuna cevap arayışım dizüstü bilgisayar çevresinde olacak. Masaüstü bilgisayar için kendinize sormanız gereken soru : “Evde sabit olarak konumlandıracak bir yerim var mı ?”. Bu sorunun cevabı sizin için evet ise Masaüstü bilgisayar seçeneğini değerlendirebilirsiniz, dizüstü bilgisayardan daha konforlu bir çalışma ortamı sunar size.

Dizüstü bilgisayarlar fiyatlarından dolayı pek tercih edilebilir durumda değildi. Fakat zamanla bu engel ortadan kalktı ve her bütçeye uygun bir seçenek bulmak kolaylaştı. Bu sefer de zorluk, kullanıcıların hangi modeli, markayı, ne tür özelliklerde bir cihazı alacaklarını bilememeleri oldu (çevremden gözlemleyebildiklerimden çıkardığım sonuçtur). Bunun içi bilinen en geleneksel yöntem, çevresindeki bilgisayar ile en çok haşır neşir olan kişiye danışmak.

“Bunca şey yazdın, daha dişe dokunur birşey yok”. Tamam, başlayayım. Konuyu örnekleyecek en iyi şeyin baklava olduğunu düşünüyorum.Ne alaka mı? Şöyle ki, baklavayı oluşturan malzemeler bellidir. Temel malzemeleri un,su,şeker,yağ olmaksızın baklava yapabilmek mümkün değildir. Bu yüzden baklavalar arasında farklılaşmalar ustaların maharetine, içerisine eklenen bazı lezzet verici şeylere göre oluyor ( baklava uzmanıymış gibi yazmayayım 🙂 sadece örnek vermeye çalışıyorum :), sürçü lisan edersem affola )
Bilgisayar da bu şekilde, bir bilgisayarı oluşturan temel malzemeler bellidir ve bu malzemelerin kullanımından kaçmak mümkün değildir.
Burdan ulaşmaya çalıştığım sonuç şu: Markaların hepsi aynı temel bileşenleri kullanarak bilgisayarları oluştururlar.
Nasılki baklavayı yapan usta suyu kendi üretmiyor ise, bilgisayarı üreten üreticilerin çoğu bilgisayar bileşenlerinden işlemciyi kendi üretmiyor.
Şimdi gelelim ayrışma kısımlarına(malzeme kalitesi kısmına hiç girmiyorum). Bilgisayar almaya karar verirken öncelikle ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Birçok kullanıcı biraz fazla para vereyim en iyisi olsun, çok uzun süre kullanayım diye yaklaşıyor konuya.
Bilgisayar denilen cihaz, en çok parayı dökseniz bile belirli bir süre sonra ihtiyaçlarınızı gideremez ya da beğeninize hitap edemez hale gelecektir. Bu hem teknolojideki gelişmelerden hem de bu sektörün ürünlerini satabilmek için kullanıcılara kurduğu kurnaz tuzaklardan kaynaklanıyor. Bu yüzden en pahalısı en iyisdir fikrini bir kenara bırakın.
Bir diğer ayrım noktası, markanın teknik servis hizmetine ve müşteri hizmetlerine erişiminizin kolaylığı. Bu çok önemli bir konu, elektronik cihazlarda çıkabilecek sorunları önceden kestirebilmek mümkün değil. En iyi markanın en pahalı ürünü de arızalanabilir. Bunu göz önünde bulundurarak alacağınız cihazın teknik servis imkanlarını, bu hizmete kolay ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol etmeye çalışın.
Bir diğer ayrım noktası cihazın görünümü. Bu konu ilk başta sizin için çok önemli görünmüyor olasa da aslında kullanımınızı etkileyen bir faktör. Çünkü sürekli bu cihaz ile çalışacaksınız ve her zaman gözünüzün önünde olacak. Göz estetiğinize hitap etmeyen cihaz olması gerekenden daha kısa sürede beğeninize hitap etmez hale gelebilir.

Gelelim teknik ayrıma. Bu ayrımı bu yazıya sığdırabilmek pek mümkün değil, birkaç ayrım noktasına değinmeye çalışacağım.

İşlemci : Genelde Intel veya AMD diye görürsünüz bilgisayar bileşenlerini açıklamalarında. Bunlar üreticilerdir, bir de bu üreticilerin i3,i5,i7,A10,E,Atom,A4 vb gibi modelleri vardır. Eğer 3D modelleme, autocad,photoshop,video düzenleme vb gibi çok fazla işlem gücüne gerek duyan programlar kullanmayı düşünmüyorsanız çok fazla dikkat etmeniz gerekmez.
Bu bileşenlerin yanında ayırca 2.25MHZ, 1.75MHZ gibi ibareler görürsünüz. Bu işlemcinin çekirdek hızını gösteren ve tek başına bilgisayarın hızını etkilemeyen birşeydir. Bu yüzden size işlemci çekirdek hızı bu kadar hızlı, şu kadar hızlı diye övmelerini çok önemsemeyin. Ama eğer yukarıda belirttiğim program-işlemler üzerine çalışıyorsanız birazcık dikkate alabilirsiniz. Çünkü bu uygulamalar çok fazla matemeaitksel işlem yapar ve bu işlemleri de işlemci yapar.
RAM : RAM önemli bir konu, işlemci çalışırken bazı şeyleri aklında tutması gerekir. Bir işlemin sonucunu aklında tutarki bir daha istediğinizde, o sonucu bulabilmek için yaptığı işlemi tekrar yapmayıp size istediğiniz sonucu hızlıca verebilsin. Bu parçanın kapasitesini bilgisayar özelliklerinde GB (Gigabayt) olarak geçer ve genelde 2GB olarak görünüyor en minimum değerler. Ama ben en az 4GB RAM tavsiye ederim.
Ekran Kartı: Ekran kartı çok göreceli bir kavram. Normalde yukarıda belirttiğim şekilde, çok fazla işlem gücünde ihtyiaç duymuyor iseniz, bir iki ufak oyun oynayıp, film izleyip, ofis programları kullanıp internette geziniyorsanız bu bileşenin özelliğini çok fazla dikkat etmenize gerek yok. Ama dikkat etmek istiyorsanız “Harici” olarak belirtilen modeli tercih ediniz. Harici ekran kartı, bilgisayarın ana kartında veya işlemci içerisinde bulunmayan tek görevi ekran ile ilgili işlemleri yapan bir bilgisayar bileşenidir.
Eğer temel bilgisayar kullanımının üstüne çıkan bir kullanıcı iseniz harici bir ekran kartını ve 2GB veya üzeri değere sahip modeli tercih etmeye özen gösteriniz.
En son değinmek istediğim bileşen ise Harddisk’tir. Harddisk, bilgisayara depoladığınız fotoğraf,müzik, döküman vb birçok dosyayı saklamanızı sağlayan önemli bileşenlerden biridir. Bu bileşenin değeri GB veya TB olarak görürsünüz. TB, GB dan büyüktür. 600GB, 750GB, 1TB gibi ibareler görürsünüz. Bunlar ne kadar yüksek ise kayıt alanınız o kadar çok olur.
Eğer ciddi anlamda performanslı bir bilgisayar arıyorsanız, sadece SSD türünde bir harddisk içerip içermediğine dikkat etmeniz yeterli olur.
Çünkü SSD içeren bir cihazın bileşenleri de harddiske paralel olarak iyi seçiliyor. Ama SSD türünde harddisk içeren cihazların fiyatları yüksek olmakta. Çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duymuyorsanız dikkate almayınız SSD olup olmamasını.

Yukarıda temel ayrım noktalarını yazmaya çalıştım. Şimdi de seçim sürecinin nasıl olması gerektiğini maddeler halinde belirleyelim :
– Bütçeyi belirle
– Hangi markanın servisinin ve müşteri hizmetlerinin daha ulaşılabilir olduğunu bulmaya çalış
– Görsel olarak sana hitap etmesine dikkat et
– Yukarıda yazdığım temel bileşenleri, kendi ihtiyaçlarına göre kombine et ve filtrelemek için hangi bilgisayar bileşenine veya bileşenlerine önem vermen gerektiğine karar ver. Bu karara göre bir seçim listesi oluştur
– Oluşturduğun listeyi fiyat/performans oranına göre kafanda filtrele ve en az seçenek kalıncaya kadar devam et
– Kafanda en çok olgunlaşan model için fiyat araştırması yap
– Sonrası sana kalmış 🙂
Bilgisayar alımında dikkat ettiğim noktaları özetleyerek anlatmaya çalıştım. Umarım alacağın bilgisararın seçiminde katkım olur 😉