24 Jun

SSH tunnel ile MySQL e bağlanma (Putty desteği ile)

Ssh tünelleme, ssh protokolu araciligiyla bilgisayariniz ve ssh ile baglandiginiz sunucu arasinda bir tunel kurup, tunellemeye actiginiz portlardaki iletisimi kismen guvenli kilmak seklinde tanimlayabiliriz.

bu islem genelde sifrelenmemis, salt metin seklinde yapilan baglantilari guvenli hale getirmek icin kullanilir. ayrica, sisteminizde belirli portlar kapatilmissa bu portlari acmak icin de bu yontemi kullanabiliriz (*)

Burada işime çok yarayan, sizin de işinize yaracağını düşündüğüm ssh tünelleme ile uzaktaki bilgisayarınızda bulunan MySQL sunucusuna bağlanmayı göstereceğim:

Putty i  indirip çalıştırın.

Putty i çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz , host bilgilerini doldurun ve SSH protokolünü seçinEkran 1SSH sekmesini açın ve Tunnel seçeneklerine gelin, “Source port” bölümüne 3306, “Destination port” yazan kısma da yerel ağınızın adresini girip 127.0.0.1:3306 “Add” düğmesine tıklayın. Bu 127.0.0.1:3306 adresine gelen bütün ağ trafiyğinin SSH aracılığı ile uzak sunucudaki 3306 (veritabanı portu) yönlenmesini sağlarTünelleme Ayarı“Sessions” sekmesine geri gidin ve oturumunuza uygun bir ad vererek kaydet düğmesine tıklayınOturumu kaydetmeBöylece son adımı da tamamladık. Artık uzak mysql sunucunuza bağlanmak isterseniz ilk önce putty i çalıştırın,kaydettiğiniz oturumu yükleyin , bağlanın. Artık uzak bilgisayarda bulunan MySQL sunucunuza 127.0.0.1:3306 adresi ile kolayca erişebilirsiniz.

4 thoughts on “SSH tunnel ile MySQL e bağlanma (Putty desteği ile)

 1. Kötü bir anlatım.

  ?Sessions? sekmesine geri gidin ve oturumunuza uygun bir ad vererek kaydet düğmesine tıklayın.
  Hostname or ip address kısmına ne yazılacak? açıklamamışsın.
  O kısma bişey yazmayınca session kaydedilemiyor.
  Ayrıca yazılacak olan bilgi mesela http://www.myhost.com ve port 22 ise putty bu durumda oraya bağlanmaya çalıştığı için sizin anlatım fiyaskoyla sonuçlanıyor.

 2. “Putty i çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz , host bilgilerini doldurun ve SSH protokolünü seçin” yazmışım başlarken. Tabiki anlatımımda eksik veya yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilecek şeyler olabilir. Geri bildirimler ile düzeltme yaparım. Ama burada “fiyasko” olan anlatım tarzımdan öte sizin yaklaşımınız sanırım.
  Yine de uyarınız için teşekkür ederim. Daha dikkatli yazmaya çalışırım.

 3. host kısmına karşıdaki mysql sunucu adresini mi yazalım.. port olarak 22 ssh mı demek.. denedim olmadı dost

 4. Host kısmına, bağlanmak istediğiniz ssh sunucu adresini yazmalısınız. Portu değiştirmenize gerek yok. Sadece “source port” ve “Destination” ksımındaki bilgileri doğru girmeniz yeterli.

Comments are closed.