17 Mar

WSDL nedir ?

Aslında konu başlığı çok iddalı dursa da, bu yazımda WSDL’e dair çok ayrıntıya girmeyeceğim. Bloguma yazı yazarken, hoşgeldin mesajında belirttiğim gibi, işime yarayan veya çok yaramış, paylaştığım zaman yararlı olacağını düşündüğüm konular üzerine yazmaya çalışıyorum. Birşeyleri sıfırdan öğretmek gibi bir misyonum olmadı hiç, çoğunlukla tamamlayıcı bilgi tarzında yazıyorum.

Böyle bir açıklama gereği duydum, çünkü WSDL konusu çok ayrıntılı ve burada sadece bir fikir oluşturabilme biçiminde anlatmaya çalışacağım. Ayrıca daha öncesinde yazdığım yazıların karakteristiğine dair birşeyler yazmak istedim. Arada fırça atan oluyor, “becerememişsin” diye 🙂

WSDL (Web Service Description Language – Webservis Belirtme Dili) web servis belirtimi için model sağlayan XML tabanlı bir dildir .(*)

Önceki yazımda Web Servis konusuna giriş yampıştım. Web servis oluşturma işlemi, örneğimizde görüldüğü kadar kolay yapılabiliyor olsa da, iş bukadar ile bitmiyor. Çünkü, bizim örneğimiz sadece PHP uygulamaları arasında uyumlu olarak çalışır. Yazdığınız web servisi Java,C# veya diğer bir programlama dili ile konuşturamayız.

Bunu başarabilmek için onların da anlayacağı dilden konuşuyor olmamız gerekir. SOAP XML mesajlaşma tabanlı bir sistem entegrasyon yöntemidir evet, ama bu SOAP isteklerini oluşturmak için de bir standart gerekmektedir ( farklı platform veya dillerin birbirleri ile uyumlu çalışabilmelerini sağlayabilmek için ).
İşte burada WSDL devreye girmektedir. WSDL de XML tabanlı bir sistemdir. WSDL gerçekleştirilebilecek bütün SOAP isteklerinin kayıtarını tutar :

  • Web servisin adı (örneğimizde SMS di)
  • Yapılabilecek yordam çağrıları
  • Bu yordam çağrılarının alabileceği parametreler
  • Parametrelerin tipleri
  • Döndürülecek cevap,biçimi
  • Hata zamanında döndürülecek mesaj -sonuç (Fault)
  • Web servis çağrılarının yapılacağı adres (EndpointURI)

Bunlar sayılabilecek en temel özelliler.

Şimdi örneğimizden yola çıkarak biraz ayrıntıya girelim. Örneğimizdeki SMS servisine uygun bir WSDL oluşturduğumuzu varsayıyoruz ( WSDL oluşturma işlemine dair birşeyler yazabilmeyi umuyorum, zamanım olursa).
Bunu SoapClient nesnemize parametre olarak verdiğimizde :

$istemci=new SoapClient(“sms.wsdl”);

artık istemcimiz hangi adrese ne gibi çağrılar yapabileceğini, bu çağrıları nereye yapabileceğini, ne tür cevaplar alabileceğini bilecektir. Biz istemcimizde $istemci->buMetodYok(); çalıştırmaya çalıştığımızda ,isteği daha suncuya göndermeden bize hata döndürecektir. Çünkü WSDL de tanımlanmış böyle bir metod yok.

WSDL’imizi oluşturduktan sonra bunu farklı platformlarda kullanılabilmesi için dağıtabiliriz. Örneğin servisiniz PHP’de yazılmıştır ve WSDL oluşturarak C# ile yazılmış bir uygulamanın sizin uygulamanız ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

PHP de veri tipleri yoktur, örneğin C# da:

int sayi;

tanımlı bir değişken tanımladığınızda buna sayı haricinde birşey atamanız mümkün değildir. Atamaya kalktığınızda hata alırsınız. Ama bu PHP’de böyle değildir :

1
2
$sayi=0;
$sayi="bu artık bir sayı değil";

Dedikki, PHP’de yazdığımız servisi C# ile kullandırabileceğiz. İyide veri tipleri aynı değil ki, nasıl anlaşacak bunlar ?
WSDL ile anlaşacaklar. WSDL’de standart veri tipleri vardır ve bunların dışına çıkılmaz, istemciler bu veri tiplerini kendi platform/programlama diline göre bir karşılığını bularak eşleştirir. Böylece platform/dil bağımsız iletişim mümkün olur.

Son olarak işin en can alıcı ve en üzücü kısmına geldi. PHP WSDL’in otomatik oluşturulması için bir araç sunmuyor şimdilik. Bunu elle oluşturmalısınız, ya da üçüncü parti bir uygulama-framework bulup bunun ile oluşturmalısınız.
Diğer birçok programlama dili WSDL’i direkt olarak koddan oluşturabilmekte, ayrıca var olan bir WSDL den istemci konudunu otomatik oluşturabilmektedir. Biz de bunu eclipse ile yapacağız ilerleyen zamanlarda.

Anlaşılmayan, hatalı yazılmış yerler olursa, yorum düşerek uyarır iseniz düzeltirim.

Hoşça kalın.

One thought on “WSDL nedir ?

  1. Emek verip hazırlamışsınız teşekkürler. başlangıç seviyesi için sadece ön fikir veriyor. dediğiniz gibi başlık gayet iddialı olmuş 🙂

Comments are closed.